BORÁSZAT
A Mayer Pince Villányban egy kis családi borászat, amely Magyarország legdélebbi borvidékén található. A terület különleges éghajlati adottságainak köszönhetően ideális feltételeket biztosít a magas minőségű szőlőtermesztéshez. A pincészet története két hektár szőlővel kezdődött a Villányi-hegység déli lejtőin, ami azóta tíz hektárra bővült. A család főként hagyományos szőlőfajtákat termeszt, mint a Cabernet Sauvignon, Kékfrankos, Cabernet Franc, Kékoportó és a Merlot, és kiemelten figyelnek arra, hogy borukban a gyümölcsös jegyek domináljanak.
A borászat különösen a Mayer Kopár Cuvée-jéről híres, amely egy bordeaux-i stílusú házasítás. Ennek a bornak a 2011-es évjárata elnyerte az "MTA Aranyérmes Bora" címet a 2015-ös MTA Borversenyen. Ez az elismerés megerősíti, hogy a Kopár-dűlő termése évről évre kiemelkedő minőséget biztosít.
A Mayer család nemcsak borászatával, hanem vendégszeretetével is kitűnik, borkóstolókat és vidéki vendégélményeket kínál látogatóiknak
Villány
A Villányi borvidék, Magyarország legdélebbi borvidéke, a Villányi-hegység dombjai között helyezkedik el, és éghajlatának köszönhetően kiváló feltételeket biztosít a magas minőségű szőlőtermesztéshez. A terület klímája a kontinentális és mediterrán hatások keveréke, ahol a déli lejtők túlnyomórészt mediterrán jellegűek. Mérsékelten nedves éghajlat, egyenletes csapadékeloszlás és enyhe telek jellemzik a vidéket, ahol az őszi és tavaszi fagyok szinte ritkák. Ez a kedvező éghajlati adottság különösen alkalmassá teszi a területet a szőlőtermesztésre.
Villányban a szőlőültetvények többsége agyagos, löszös vályogtalajon található, néhány méter vastag löszréteggel borítva.
Villány borvidéke elsősorban vörösborairól híres, melyek gazdag, testes ízvilággal bírnak. A hagyományos helyi szőlőfajták, mint a Cabernet Sauvignon, Kékoportó, Kékfrankos, Cabernet Franc és Merlot, a borok gerincét adják. Különösen kiemelkedő a Villányi Franc, és világszerte elismert. A szőlő feldolgozása fajtánként eltérő, hogy minden bor esetében a legjobb eredményt érjék el.
Villány borkészítési hagyományai egészen a római korig nyúlnak vissza, és napjainkban is meghatározó szerepet játszik a minőségi borkészítésben. A borvidék egyediségét és értékét a Districtus Hungaricus Controllatus (DHC) minősítés is tükrözi, amely a legmagasabb szintű besorolás a magyar borvidékek között. Ez a minősítés szigorú minőségellenőrzést és a régió egyediségét hangsúlyozza, biztosítva, hogy a Villányból származó borok minden palackja a legmagasabb színvonalat képviselje.
Villány nem csak borairól, hanem tájairól és vendégszeretetéről is híres. A látogatók borkóstolókon, szőlőtúrákon és helyi gasztronómiai élményekben vehetnek részt, ahol megismerhetik a borvidék egyedülálló ízvilágát. A borvidék a minőség és hagyomány ötvözete, amely évről évre vonzza a borok szerelmeseit és azokat, akik szeretnék felfedezni Magyarország egyik legkülönlegesebb borvidékét.